Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

?yjący Greyhawk

śr lis 13, 2002 11:34 pm

no właśnie, co myślicie o polskim wydaniu tej książki i przedewszystkim czy warto ją kupić? osobiście niestety nie znam Greyhawku zbyt dobrze a kasy nie mam za dużo więc muszę swoje zakupy planować. Warto kupić czy nie? Od razu ostrzegam, że jeżeli to się okaże drugi forget to nie kupuje :)
 
Jacob__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: czw lip 25, 2002 10:29 pm

czw lis 14, 2002 12:46 am

Ja kupi³em i nie narzekam. <br /> <br />Uwa¿am ¿e ?G jest dobrze napisany (t³umaczenie wg mnie te¿ ale to ju¿ zosta³o poruszone w topicu http://dnd.pl/viewtopic.php?t=608 ). Trzeba jednak pamiêtaæ ¿e jest to przewodnik geofgraficzny i w takim stylu jest to napisane. <br />Jest w nim kolejno: <br />1. ?wiat Greyhawk - takie rzeczy jak klimat, kalendarz, ogólna geografia <br />2. Ludy Flanaess - do¶æ szczegó³owy opis wszystkich g³ównych ras humanoidalnych zamieszkuj±cych ¶wiat wraz z jêzykami <br />3. Bieg historii - ogólna historia Flanaess <br />4. Przewodnik geograficzny - opis wszystkich pañstw i krain Flanaess, ka¿de opisane osobno, ka¿de z w³asna histori± i opisem tego co si± aktualnie dzieje w danym regionie <br />5. Geografia Flnaess - opis wszystkich (przynajmniej tych zaznaczonych na za³±czonej mapie lasów, gór, wzgórz, rzek itp miejsc. <br />6. Grupy w³adzy - opis kilku organizacji dzia³aj±cych na terenach Flanaess <br />7. Bogowie Greyhawk - wiadomo <br />8. Kampania ?yj±cy Greyhawk - opis kampani ?G ale nas to nie dotyczy <br /> <br />I napewno to nie jest drugi forget.
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

czw lis 14, 2002 4:38 pm

ok dzieks, teraz pytanie kolejne. Czy można spokojnie na podstawie tylko tej kniegi zacząć prowadzić w Greyhawku?
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

czw lis 14, 2002 4:46 pm

<!--QuoteBegin-Edo+-->
Edo pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]Czy mo¿na spokojnie na podstawie tylko tej kniegi zacz±æ prowadziæ w Greyhawku?
<br />Ja co prawda mam oryginaln± wersjê, ale mogê powiedzieæ, ¿e siê da. Opis jest wystarczaj±cy na pocz±tek. Z czasem zacznie brakowaæ ró¿nych szczegó³ów, ale na to zawsze mo¿na jako¶æ zaradziæ.
 
Franek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: pt lis 08, 2002 3:22 pm

?yj±cy Greyhawk

sob lis 16, 2002 4:51 pm

Je¶li nie oczekujesz prowadzenia w oparciu o ten przewodnik w Greyhawku przez ca³e ¿ycie to napewno siê nadaje .
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

sob lis 16, 2002 5:45 pm

Czekam na 3e DL narazie a forgeta nie lubie. Mam pytanie jeszcze, jak powinno się prowadzić w tym świecie, może na początek jakieś propozycje bo osobiście uważam iż jest ten świat troszkę mroczny ale mogę się mylić.
 
Jacob__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: czw lip 25, 2002 10:29 pm

wt lis 19, 2002 12:08 am

<!--QuoteBegin-Nagash+-->
Nagash pisze:
<!--QuoteEBegin-->Co zas sie tyczy samego Greyhawka, jak dla mnie wielkim bugiem sa rasy ludzkie...straszne cioty, nic dodac, nic ujac:)
<br /> <br />Czy mo¿esz rozwin±æ swoj± wypowied¼? <br /> <br />Ja tam ¿adnych ciot nie widzia³em ani o ¿adnych nie uda³o mi sie przeczytaæ. A swoj± drog± to jest pierwszy podrêcznik w którym spotka³em siê wogle z podzia³em na rasy ludzi i uwa¿am ¿e zosta³o to dobrze opracowane. Jedyne do czego móg³bym siê doczepic to ¿e tego jest tak ma³o. <br /> <br />Mo¿e kto¶ wie gdzie jeszcze mo¿na poczytaæ o rasach ludzkich.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

wt lis 19, 2002 12:23 am

<!--QuoteBegin-Jacob+-->
Jacob pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]Mo¿e kto¶ wie gdzie jeszcze mo¿na poczytaæ o rasach ludzkich.
<br />By na to odpowiedzieæ, muszê odej¶æ od tematu Greyhawku (mam nadziejê, ¿e bukwa mi wybaczy :wink: ). <br /> <br />Takie opsiy mo¿na znale¼æ w: <br />-Forgotten Realms Campaign Setting - jednak nie s± one tak dobre jak w ?ywym Greyhawku (Living Greyhawk Gazeteer). Ma "naprawiæ" ten stan rzeczy Races of Faerun, gdzie maj± byæ dok³adnie opisane rasy ludzkie. <br />-Oriental Adventures - podzia³ na klany <br />-Ravenloft Campaign Setting - opis mieszkañców poszczególnych ras ludzkich zamieszkuj±cyh ró¿ne domeny, jest on rozwijany w kolejnych Ravenloft Gazeteer
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

pt lis 22, 2002 6:26 pm

Proszę o powrót do tematu i odpowiedź na moje pytanie.
 
Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2969
Rejestracja: śr lip 03, 2002 11:50 am

czw sty 23, 2003 11:05 pm

W GP2 jest miażdżąca recenzja "?yjącego Greyhawka". <br />Zacytuję: <br />"trudno się czasem nie uśmiechnąć z pobłażaniem na widok naiwnych pomysłów, dziwacznych imion nie do wymówienia, intryg rodem z dobranocki oraz wszelkich niby-średniowiecznych nazw" <br />... Nikt nie zadał sobie trudu, by zastanowić się, czy dana nazwa nie brzmi śmiesznie w naszym języku... król N_a_s_r_a_n, Jajo ?yski, jebli (gobliny)... <br />Tego jest więcej. <br />Tak się dziwnie składa, że kiedyś na forum napisałem to samo (po lekturze Rary the Traitor), ale wytłumaczyliście mi (fani Greyhawku) że nie znam świata... <br />Za sprawą tej recenzji powraca moje przypuszczenie, że w Greyhawk gra się z sentymentu, dlatego że się włożyło w niego lata serca i pomysłów... ale mając świadomość, że to antyk. <br />Nie piszę tego złośliwie, bo sam prowadzę "Umarły Birthright" :-). Po prostu jestem ciekawy, czt znacie jakichś nowych graczy, którym Grey się spodobał, czy grają go tylko dlatego, że jeszcze nie wyszedł polski Forgotten?
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

czw sty 23, 2003 11:07 pm

Mi siê Greyhawk podoba,troszkê go pozna³em i uwa¿am ¿e pomys³y s± w porz±dku.U¶miech politowania budz± raczej u mnie mroczne psychodramy i introspekcje w psychikê graczy buuuuu :wink:
 
Nephand__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: śr mar 05, 2003 12:51 pm

czw mar 06, 2003 2:55 pm

<!--QuoteBegin-Thomas Percy+-->
Thomas Percy pisze:
<!--QuoteEBegin-->Po prostu jestem ciekawy, czt znacie jakich¶ nowych graczy, którym Grey siê spodoba³, czy graj± go tylko dlatego, ¿e jeszcze nie wyszed³ polski Forgotten?
<br />Wiêc w³asnie ja jestem tak± osob±. Powiem szczerze i¿ jestem nie obytym jeszcze do koñca w realiach D&D mistrzem podziemi i mia³em do wyboru prowadziæ na podstawie nie tylko Greyhawka (np. Forgottena albo Dragon Lance'a) a jednak wybra³em ten Setting i nie ¿a³ujê. Byæ mo¿e w przysz³o¶ci prze¿ucê siê na inny Setting (z pewno¶ci± nie FR) jednak jak narazie cieszê sie i¿ trafi³em na GR.
 
Franek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: pt lis 08, 2002 3:22 pm

czw kwie 10, 2003 10:01 pm

Co do ciot - zgadzam siê ale bez uzasadnienia i w mniej drastyczny sposób. Najmniej lubiê Flanów i Rhenee i choæ niektórzy mog± siê ze mn± nie zgodziæ to s± sztuczni.
 
Devin Pan Czerwonej Wieży
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: pn kwie 07, 2003 7:39 pm

pt kwie 11, 2003 2:53 pm

Dla wszystkich nabijaj±cych sie z Greya ? A co wy widzicie w FR ? Baldursy ? i kolesia w czerwonym kapeluszu który jest tak przesadzony ¿e mo¿na jajka znosiæ ? Grey jest najbardziej rzeczywistym ¶wiatem zreszt± jak mo¿e sie nazywaæ król goblinow z inteligêcj± gdzies kolo 10 ? Nabuchonozor VII ssyn Elwiwandera z Dzedzicznego Ksiêstwa Uleku ? wtedy by¶ by³ zadowolony ?
 
Muad'Dib
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 499
Rejestracja: pt wrz 27, 2002 8:59 am

pt kwie 11, 2003 4:03 pm

Devin Pan Czerwonej Wie¿y - troszkê przesadzi³e¶ z ostro¶ci± wypowiedzi :-) <br />Co nie zmienia tego, ¿e przychylam siê do Twoich pogl±dów - dlatego bardziej lubie Greya. <br /><!--QuoteBegin-Franek+-->
Franek pisze:
<!--QuoteEBegin-->Najmniej lubiê Flanów i Rhenee i choæ niektórzy mog± siê ze mn± nie zgodziæ to s± sztuczni.
<br />Absolutnie jestem jednym z tych, którzy z tym zgodziæ siê nie mog±. Nie chodzi o lubienie czy nielubienie (chocia¿ ich lubie), ale o sztuczno¶æ - jest to pojêcie wzglêdne. <br />Za³ó¿my ¿e gdzie¶ w multiversum istnieje Greyhawk. Na fotelu siedzi sobie np bakluñczyk i czyta "Earth no-magic campaign setting". Czyta opisy ludów: "Polacy: s± spoko, realistyczne rubaszne ch³opaki. Niemcy - ale badziewie! Oni s± nierealistyczni!" <br />W tym przypadku nie skalowa³ bym wed³ug realizmu, a wed³ug koncepcji i pomys³u na dany lud. <br />P.S. A Rhennejczyków po prostu uwielbiam!
 
Devin Pan Czerwonej Wieży
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: pn kwie 07, 2003 7:39 pm

sob kwie 12, 2003 1:36 pm

Mo¿e Maud ma troche racji , mo¿e przesadzi³em , ale jak widze kolesia kturemu siê nie podoba ¿e goblin ma na imie jak ktos z bardzo ma³ym rozumkiem :mrgreen: ( pozdrawiam Kubusia Puchatka) to mnie ¿al sciska . Greyhawk jest wspania³y , co do jego intryg :-) hmm poka¿ ¶wiat z lepsz(rz?)ymi . A i jezeli kogo¶ urazi³em to sorki macie prawo do w³asnych pogl±dów :-)
 
Muad'Dib
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 499
Rejestracja: pt wrz 27, 2002 8:59 am

sob kwie 12, 2003 3:41 pm

Hmmm... Osobi¶cie mi gobliny kojarz± siê g³ównie z... kup±. Mój goblin - zaklinacz nazywa³ siê... Gizzmo "Kupa". Przykro mi, ale takie w³a¶nie mam oble¶ne skojarzenia z tymi ma³ymi sympatycznymi zielonymi. N.a.s.r.a.n - to ¶wietne imiê dla gobosa! <br />Do tego int 10 to warto¶æ przeciêtna, a nie niska. Realizm (wzglêdny) i dobrze zachowane proporcje to mocna strona Greya. <br />P.S. - Devin - skracaj±c mój nick pisz raczej Muad ni¿ Maud. To bêdzie ciut bli¿ej stanu faktycznego :]
 
Devin Pan Czerwonej Wieży
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: pn kwie 07, 2003 7:39 pm

sob kwie 12, 2003 6:01 pm

Hmmm faktycznie gobliny s± kupo podobne :-) Co do realizmu to jaki ¶wiat jest tak wywa¿ony jak Greyhawk?Nie ma takiego ,który by mu dorówna³ na tym polu . <br />P.S. -MUAD :-) sorrx za pomy³ke . Tylko nie strasz mnie Czerwiami .
 
Nephand__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: śr mar 05, 2003 12:51 pm

sob kwie 19, 2003 10:46 pm

Oj tak ... Globalne Intrygi "Szkar³atnego Bractwa" sa genialne. Ciekawie by³o na pó³nocy po pewnym incydencie gdzie siê ju¿ tak czêsto nie zapuszczaj± :evil: .
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

pt maja 23, 2003 4:58 pm

<!--QuoteBegin-Thomas Percy+-->
Thomas Percy pisze:
<!--QuoteEBegin-->... Nikt nie zada³ sobie trudu, by zastanowiæ siê, czy dana nazwa nie brzmi ¶miesznie w naszym jêzyku... król N_a_s_r_a_n, Jajo ?yski, jebli (gobliny)... <br />Tego jest wiêcej.
<br />Sluchaj nie mozna braæ ca³ej odpowiadzialno¶ci, za poczynania debilnych t³umaczy."Bo¿e wybacz im bo niewiedz± co czyni±".Daj± tylko pretekt do takich w³a¶nie jak twoje wypowiedzi. <br /> <br /><!--QuoteBegin-Thomas Percy+-->
Thomas Percy pisze:
<!--QuoteEBegin-->Tak siê dziwnie sk³ada, ¿e kiedy¶ na forum napisa³em to samo (po lekturze Rary the Traitor), ale wyt³umaczyli¶cie mi (fani Greyhawku) ¿e nie znam ¶wiata... <br />Za spraw± tej recenzji powraca moje przypuszczenie, ¿e w Greyhawk gra siê z sentymentu, dlatego ¿e siê w³o¿y³o w niego lata serca i pomys³ów... ale maj±c ¶wiadomo¶æ, ¿e to antyk.  <br />Nie piszê tego z³o¶liwie, bo sam prowadzê "Umar³y Birthright" :-). Po prostu jestem ciekawy, czt znacie jakich¶ nowych graczy, którym Grey siê spodoba³, czy graj± go tylko dlatego, ¿e jeszcze nie wyszed³ polski Forgotten?
<br />Ja jestem przyk³adem takieg "gracza". W FR gralem ladnych pare lat, - nadal grywam- ale zawsze przymierzalem sie do prowadzenia Grey'a. Udalo sie po dlugim okresie czasu. Fakt ze opieram sie o najnowsze angielkie podrêczniki do 2nd Ed., w ktorych - podobnie ja w Zyjacym - jest c.y. 591. Nie uwazam jednak aby gralo sie w Grey'a z sentymentu. Bardziej bym siê ju¿ sk³ania³ ku temu, ¿e rzeczywi¶cie jest to pierwszy ¶wiat d&d po polsku, co zapewne ¶ci±gne³o rzesze "niepismiennych" - czy. nie znajacych angola. Co do wy¿szo¶ci jedego ¶wiata nad drugim, to jak to ju¿ kiedy¶ mówi³em, przypomina to debatê "o wy¿szo¶ci ¶wi±t bo¿ego narodzenia nad ¶wietami wielkiej nocy". :mrgreen: <br />A co do tego ¿e Grey to antyk, to osobi¶cie mam tak± teoriê:Na pocz±tku by³...Grey oczywi¶cie, potem po pewnych modyfikacja z Greya zrobiono ... FR!! A teraz znowu zmodyfikowany FR to najnowsze wcielenie naszego ulubionego ... Greya. <br />pozdrawiam <br />[email protected]
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

pt maja 23, 2003 5:27 pm

Mam jeszcze jedno pytanie!! Od jakiego¶ czasu nurtuje mnie pewien problem.Posiadam ju¿ w swojej kolekcji podêczniki "Player's Guide to Greyhawk" i "The Adventure Begins". W miare ju¿ znam oba.Korzystaj±c z faktu , i¿ ?yj±cy posiada tê sam± "datê systemow±" [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] czyli c.y 591 i ¿e wiêkszo¶c realiów - je¶li nie wszystkie -s± identyczne, a pomijaj±c fakt i¿ - niestety - podrêcznik jest do 3rd Ed. - die quickly!! - zastanawiam siê czy kupienie owego ?yj±cego, wzbogaci³oby moj± wiêdze o tym ¶wiecie, wzglêdem informacji jakie ju¿ posiadam z wy¿ej wymienionych przeze mnie wydañ angielkich. Je¶li kto¶ posiada oba typy podrêczników, i potrafi to w miarê obiektywnie oceniæ to bêdê bardzo wdziêczny. <br />pozdrawiam <br />[email protected]
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pt maja 23, 2003 5:36 pm

Undead :arrow: wed³ug mnie op³aca siê. Mechaniki nie ma tam zbyt du¿o (bêd± ró¿niæ siê poziomy czê¶ci postaci oraz to, ¿e bóstwa maj± domeny i ulubion± broñ), ale z ponad 90% bêdziesz móg³ spokojnie korzystaæ. Znajdziesz tam ca³kiem sensowny opis pañstw Oeriku (nie tylko samego miasta Greyhawk) oraz trochê o innych kontynentach. Jest tam te¿ do¶æ niez³a lista (ale nie jest ona pe³na) bóstw Oerthu.
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

pt maja 23, 2003 9:12 pm

Oki wszystko rozumiem, fajnie ¿e mechaniki tam nie ma za duzo, ale nadal nie jestem przekonany Darklord, bo widzisz to wszystko co wymienile¶ mie¶ci siê ju¿ w jakim¶ stopniu w moich podrêcznikach. Fakt i¿ o pozosta³ych pañstwach - poza domen± Greyhawk'a - jest trochê ma³o, a zdaje siê ¿e tam jest tego do¶æ du¿o.To ju¿ byby powód.Muszê siê temu przyjrzeæ uwa¿niej. 8O Tak czy owak dziêki. <br />pozdrawiam <br />[email protected]
 
pingus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: pn maja 26, 2003 2:30 pm

sob lip 26, 2003 5:08 pm

1. Czy w GREYu jest jakas zagmatwana sytuacja polityczna lub ciekawie prowadzona polityka? <br />2. Czy jest jakies panstwo podobne do Ridermarchii z LOTR? <br />3. Czy jezeli z tego powyzej cos jest to czy jest opisane w Zyjacym Greyhawku? <br /> <br />Jesli wszystkie odpowiedzi to TRUE to kupuje Zyjacy Greyhawk!!! :)
 
Muad'Dib
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 499
Rejestracja: pt wrz 27, 2002 8:59 am

sob lip 26, 2003 5:24 pm

<!--QuoteBegin-pingus+-->
pingus pisze:
<!--QuoteEBegin-->1. Czy w GREYu jest jakas zagmatwana sytuacja polityczna lub ciekawie prowadzona polityka?  <br />2. Czy jest jakies panstwo podobne do Ridermarchii z LOTR?  <br />3. Czy jezeli z tego powyzej cos jest to czy jest opisane w Zyjacym Greyhawku?
<br />1. Ca³y Greyhawk to jedna wielka zagmatwana sytuacja polityczna. Tego tam nie brakuje, ze wzglêdu na du¿± ró¿norodno¶æ pañstw. <br /> <br />2. Nie, nie ma. <br /> <br />3. Sytuacja polityczna jest rozpisana w LG. Niestety, jêzykiem nieco nudnawym. <br /> <br />Proponujê przed zakupem obejrzeæ go dok³adnie np. w empiku. Po¶wiêciæ godzinkê, a¿eby nie strzelaæ w ¶lepo. Bo mi siê podoba, natomiast Ty mo¿esz mieæ kompletnie inne co do niego odczucia. <br /> <br />Pozdrawiam, Muad'Dib
 
pingus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: pn maja 26, 2003 2:30 pm

sob lip 26, 2003 5:31 pm

<!--QuoteBegin-Muad'Dib+-->
Muad'Dib pisze:
<!--QuoteEBegin-->Proponujê przed zakupem obejrzeæ go dok³adnie np. w empiku. Po¶wiêciæ godzinkê, a¿eby nie strzelaæ w ¶lepo. Bo mi siê podoba, natomiast Ty mo¿esz mieæ kompletnie inne co do niego odczucia.
<br />To bardzo dobrze (znam taki sklepik w ktorym moge nawet cale przeczytac ale ja chce miec :evil: ) ja uwielbiam zagmatwana polityke!!! [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] <br /> <br />Troszke pytanie offtopiczne: czy w jakims POPULARNYM swiecie jest panstwo podobne do Ridermarchii? Bo ja tak uwielbiam to panstwo!!! :!:
 
Ufretin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 183
Rejestracja: pt sty 03, 2003 7:09 pm

śr sie 06, 2003 12:36 am

Czy mo¿na sk±¶ pobraæ mape Greyhawk'a tak± jak w "?yj±cym Greyhawku"?
 
Phobos
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 620
Rejestracja: sob maja 03, 2003 11:20 am

śr sie 06, 2003 11:28 am

Jaka¶ strona tam by³a. <br />Czy w ogóle istnieje ksi±¿ka w której jest pe³ny opis co tam na Oerth? <br />W ?yj±cym Greyhawku by³o bardzo ma³o.
 
Awatar użytkownika
joseph__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 361
Rejestracja: czw mar 25, 2004 3:45 pm

wt cze 15, 2004 6:36 pm

A teraz takie małe pytanko jakie wyszły podręczniki do greya (nie tylko z 3 ed.) <br />Chodzi mi o wszystkie tytuły.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość